Směr výuky udávají interaktivní sestavy

28. 2. 2012

Před deseti lety byla synonymem pro interaktivní výuku jednoznačně interaktivní tabule, jež definovala pojem „interaktivita ve výuce“ pro 21. století. Dnes tomu již tak není. Aktuální směr ve výuce udávají interaktivní sestavy, které umožňují řešit individuální požadavky a potřeby vyučujících.

dada

V současné době je k dispozici řada moderních technologií, které umožňují interaktivní výuku. Bohužel orientace v nich je poměrně složitá, jelikož se na interaktivitě podílí řada komponent, které navzájem musí takřka bezchybně spolupracovat. Tyto jednotlivé komponenty (tabule, interaktivní projektor, zvedací systém a počítač či notebook) vytvářejí, tzv. interaktivní sestavy, které umožňují vytvořit systém, který odpovídá nárokům výuky.

Nejdůležitější součástí sestavy je interaktivní projektor

Nejdůležitější součástí interaktivní sestavy je interaktivní projektor, který zajišťuje základní funkčnost celé sestavy. Promítá obraz z počítače na tabuli a současně snímá polohu pera, kterým zobrazenou plochu na tabuli popisujeme a ovládáme jednotlivé zobrazené objekty nebo programy. Vhodnou volbou interaktivního projektoru můžete do značné míry ovlivnit kvalitu a výslednou užitnou hodnotu interaktivní sestavy.

Rozdíl mezi interaktivní sestavou a interaktivní tabulí je v systému snímání

Interaktivní projektor je v podstatě běžný projektor s vestavěným snímačem interaktivního pera, kdy snímač sleduje promítaný obraz a vyhodnocuje polohu interaktivního pera. Zaznamenává také stisk tlačítek na peru a tyto skutečnosti následně promítá do zobrazeného obrazu.

Pokud však snímač nevidí na pero, nemůže zaznamenat jeho polohu. Jestli tedy přednášející píše perem ve svém stínu, napsané znaky se na promítané ploše neobjeví. To je podstatná nevýhoda interaktivního projektoru ve srovnání s interaktivní tabulí. Ta totiž snímá neustále a v případě, že si přednášející při psaní zastíní obraz z projektoru, nic sice neuvidí, ale znaky se mu po odkrytí zobrazí.

V tomto bodě tedy interaktivní tabule vítězí. Ale jen v případě, že v interaktivní sestavě využíváte interaktivní projektor s krátkou projekční vzdáleností, který promítá obraz ze vzdálenosti cca 1m. Aktuálně jsou však k dostání propracovanější interaktivní projektory s ultrakrátkou projekční vzdáleností, jež jsou od projekční plochy ve vzdálenosti 40 cm a méně. V tomto případě je téměř vyloučeno, aby si přednášející stínil.

Projektory s ultrakrátkou vzdáleností projekce eliminují odlesk obrazu

Ultrakrátká projekce přináší ještě další podstatnou výhodu. Tolik diskutovaný odlesk od projektoru na projekční ploše, tedy většinou na tabuli, se zobrazuje mimo zorné pole všech diváků. Díky tomu je možné pro zobrazení využít běžnou bílou tabuli, která plnohodnotně nahradí tabule se speciálními povrchy s nižší odrazivostí světla.

Při využití interaktivního projektoru s ultrakrátkou vzdáleností projekce máme k dispozici nejen interaktivní sestavu, ale také plně funkční bílou tabuli, kterou lze bez problémů využívat při běžné výuce. Tedy bez omezení psaní popisovačem nebo se ztíženým mazáním, které je právě u interaktivních tabulí zásadním nedostatkem.

Interaktivní projektor snižuje pravděpodobnost poruchy

Další nespornou výhodou interaktivní sestavy je soustředění nejvíce poruchových součástí do jediného zařízení, kterým je právě interaktivní projektor. Tím se výrazně snižuje pravděpodobnost poruchy interaktivní sestavy a tím i vyřazení interaktivních prvků z výuky.

Interaktivní sestavy, respektive interaktivní projektory, mají ještě jednu neoddiskutovatelnou přednost. A to možnost ovládat zobrazené objekty a programy z prostoru třídy.

Z výše uvedených důvodů představují interaktivní sestavy velmi efektivní a účinný nástroj splňující všechny požadavky současné moderní výuky.


Mohlo by vás zajímat

Podzimní konference 2022
16.11.22
Letošní podzim se nesl ve znamení konferencí, kterých jsme se účastnili. Během tří měsíců...
Setkání majitelů a šéfů firem 2022
06.06.22
Každý rok se setkáváme s našimi obchodními partnery. Kvůli covidu jsme tato tradiční setká...
VMS na sociálních sítích. Už nás sledujete?
08.03.22
Víte, že jsme se rozrostli na sociálních sítích? Dříve jste nás mohli najít jen na Faceboo...