Jak motivovat děti k učení

Jak motivovat děti k učení

Učení je náročná činnost, kterou děti raději často nechávají za bránami školy. Jak je ale přesvědčit, že učení dokáže být i zábava? V tomto článku vám přinášíme 8 zajímavých tipů, jak motivovat svoje děti k učení, i když si právě užívají zasloužené prázdniny.

1. Využijte vzdělávací aplikace

Moderní technologie nabízí mnoho vzdělávacích aplikací, které dokážou motivovat k učení. Ukažte svým dětem, že smartphony a tablety nemusí používat jen na nekonečné sjíždění sociálních sítích. Aplikace jako Duolingo pro učení jazyků, Khan Academy pro různé předměty, Scratch pro programování nebo Pixwords pro rozvoj slovní zásoby a kreativity mohou udělat z učení zábavnou hru. Navíc virtuální odměňování při denním spuštění aplikace je skvělou motivací, proč se vzdělávat každý den. Seznam dalších užitečných vzdělávacích aplikací naleznete v našem blogovém článku 5 aplikací pro zpestření výuky.

Stáhněte dětem užitečné vzdělávací aplikace.

2. Učení se s tabulí

Tabule může být skvělým nástrojem pro vizualizaci učiva. Děti mohou na tabuli procvičovat psaní, kreslit a řešit různé úkoly. Tabule v pokojíčku navíc podporuje týmovou spolupráci. Děti na ní můžou tvořit různé myšlenkové mapy, které jim pomůžou trénovat třídění a práci s informacemi.

Připravte své děti na školní rok a vybavte je znalostmi, které jim pomohou lépe pochopit a zapamatovat si učivo. Více se o využití tabule pro domácí výuku dozvíte v tomto článku 7 tipů, jak může domácí výuka pomoct vašemu školákovi.

Tabule dokáže skvěle podpořit kreativitu vašeho dítěte.

3. Vytvořte pravidelný studijní režim

Pravidelnost je klíčem k úspěchu. Vytvořte s dětmi pravidelný studijní plán, který zahrnuje čas na učení, odpočinek a zábavu. Tento režim pomůže zlepšit jejich studijní návyky. 

S tímto vám dokáže skvěle pomoct tabule. Nakreslete spolu s dětmi přehledný týdenní plán s rozvrhem úkolů. Tabuli pak umístěte na místo, které mají děti často na očích, například do jejich pokojíčku nebo do kuchyně. Abyste na tabuli časem nezapomněli, pracujte s ní pravidelně. Například po splnění konkrétního úkolu si může dítě na tabuli nakreslit hvězdičku.

Plánovací tabule pro děti může motivovat i k učení.

4. Nastavte cíle a odměny

Stanovte si s dětmi konkrétní cíle a odměny za jejich dosažení. Například, pokud dítě dokončí všechny domácí úkoly včas, může dostat odměnu v podobě sladkosti, zmrzliny nebo výletu. Tímto způsobem jim lehce pomůžete osvojit si disciplínu. Ukažte svým dětem, že dokážete ocenit jejich snahu.

Oceňte své děti za splněné plány například výletem na zmrzlinu.

5. Zapojte se do učení společně

Učení může být zábavnější, když se do něj zapojí celá rodina. Společné čtení knih, řešení matematických úloh nebo experimentování s vědeckými projekty může děti motivovat a ukázat jim, že učení může být společenskou aktivitou. 

Odložte na pár hodin svoje telefony a vytvořte si společné učící odpoledne nebo večer. Využít přitom můžete i různé deskové vzdělávací hry. Přidejte k rodinným zážitkům i vzpomínky na společné vzdělávání.

Hraním pexesa procvičíte se svými dětmi paměť.

6. Využijte kreativní techniky učení

Kreativní techniky, jako jsou myšlenkové mapy, flash karty nebo interaktivní hry, mohou dětem pomoci lépe pochopit a zapamatovat si učivo. Tyto techniky mohou také udělat z učení zábavnější a méně stresující zážitek.

Každému dítěti vyhovuje jiný styl učení. Prozkoumejte různé kreativní metody a objevte tu, která bude vyhovovat vašemu dítěti. Vyhnete se tak zbytečnému trápení a nechuti k učení. Pracujte se svými dětmi individuálně a ukažte, že i jim může jít učení od ruky.

Myšlenková mapa pomáhá dětem utřídit informace.

7. Podporujte zvědavost a otázky

Podporujte děti, aby se ptaly a byly zvědavé. Odpovídejte na jejich otázky a povzbuzujte je k dalšímu zkoumání. Zvědavost je silným motivátorem a může vést k hlubšímu porozumění a zájmu o učení. I když vám po čase mohou přijít neustále otázky otravné, nezaduste dětskou zvědavost. Dejte jim jasnou odpověď, aby se mohly ptát dál. Ignorováním otázky nebo nejasnou odpovědí se může dítě zaseknout na jedné myšlence a ptát se dokola tu samou otázku.

Děti mají často plnou hlavu otázek.

8. Vytvořte inspirativní studijní prostředí

Vytvořte doma prostředí, které podporuje učení. Mějte k dispozici knihy, vzdělávací hračky a materiály, které děti mohou používat. Inspirativní prostředí může děti motivovat k tomu, aby se učily a objevovaly nové věci.

Důležité je, aby studijní prostředí bylo nejen funkční, ale také příjemné. Například, můžete vytvořit koutek s pohodlným křeslem a lampou, kde si děti mohou číst knihy. Mějte po ruce různé vzdělávací hračky, které podporují kreativitu a logické myšlení, jako jsou stavebnice, puzzle nebo vědecké sady. Nezapomeňte ani na tabuli se studijním režimem, která podpoří pravidelné učení. Zavěste ji na místo, které budou mít děti na očích.

Vytvořte svým dětem v pokojíčku studijní koutek.

Existuje množství způsobů, jak motivovat děti k učení i mimo školu. Důležité je, ukázat jim, že učení může být zábavou. Není to jen o 45minutovém sezením za stolem. V dnešní době existuje množství vzdělávacích her a aplikací, které dokážou zaujat i mladší generaci. Nenechte to na samostudium a učte se se svými dětmi společně.

Darina Hudecová
Autor: Darina Hudecová
Formulář byl úspěšně odeslán.
Nastala chyba při odesílání formuláře.

NAVRHNEME VÁM OPTIMÁLNÍ ŘEŠENÍ.NAPIŠTE NÁM PODROBNOSTI.

Lucie Krejčí
Lucie Krejčí Vám ráda pomůže

(uvedením telefonu urychlíte komunikaci)

Poskytnuté osobní údaje zpracováváme podle našich zásadách zpracování osobních údajů.